Manager
Komentar

Turizem bi bil bolj zdrav, če bi Počivalšek ostal v Podčetrtku

Dober direktor ni avtomatično tudi dober politik.

Izpostavljamo

FINANCE
Manager
Lestvica TOP 101: To so najboljši med največjimi in tako meljejo inflacijo
Manager
TOP 101
ManagerJure Ugovšek Lestvica TOP 101: To so najboljši med največjimi in tako meljejo inflacijo 1

Predstavljamo celosten pregled največjih slovenskih skupin in družb ter najboljših med njimi.

FINANCE
Manager
To je lestvica 100 najboljših in največjih slovenskih podjetij
Manager
MANAGER: TOP 101
ManagerJure Ugovšek To je lestvica 100 najboljših in največjih slovenskih podjetij 5

Sestavili smo lestvici največjih slovenskih podjetij in najboljših med njimi.

Avtor
avtor
19.05.2016 22:30
Čas branja: 3 min

Gorko zvenijo tožbe slovenskih turističnih strokovnjakov za turizem, ko povedo, da je turizem delovno in kapitalsko intenziven, kako so donosi zato sicer majhni, a vendarle stabilni - zategadelj je to strateška panoga, ki mora, vsaj v dobršnem delu, ostati slovenska last ... Turizem ljudem zagotavlja delo, ima ogromno pozitivnih učinkov na celotno gospodarstvo, prenočitve v slovenskih turističnih objektih rastejo ...

Dodatna vsebina ni prikazana, ker niste dovolili prejema piškotkov z zunanjih strežnikov. Spremeni...

Vrhunec operete, v kateri morajo hoteli v dobršnem delu ostati domača last, je odpel minister Počivalšek, ki je v tabloidni maniri pred nedavnim nastopil zoper balkanske investicije.

Kadar slišim turistične strokovnjake govoriti o naraščajočem številu prenočitev, me zmrazi. Saj ne, da niso pomembne, a prihodek in dobiček sta bolj. Če pogledaš bilance nekaterih paradnih slovenskih turističnih podjetij, ugotoviš, da iz njih šprica kri. Tudi dejavnost kot taka je do pred kratkim v celoti prinašala izgubo. Država oziroma z njo povezani turistični tajkunski delavci so za svoje druge podvige paradne konje turizma na Bledu, v Portorožu, Prekmurju in še kje tako uspešno izsesali, da so »objekti v mnogih top turističnih destinacijah«

dokaj neprivlačni, zarjaveli, stari ... Samo izjemen trud slabo plačanih natakarjev, sobaric in srednjega menedžmenta so temelj za kolikor toliko normalno storitev.

Te objekte bi bilo nujno čim prej prodati, a mi se gremo nekakšne kolobocije, jih s slabe banke, ker da so strateška imovina, prestavljamo na državni holding, ki bi jih vodil in jih kdaj, bistveno pozneje kot slaba banka, prodal. Zakaj tako? Ali mora turizem v Sloveniji razvojno počivati zato, da bo tak kot zdaj laže prišel v upravljanje nekomu, ki je za to »predestiniran«?

To, da je turizem nizko donosna, a stabilna panoga, je sicer deloma res, a o tem, da je lahko tudi drugače, priča zelo veliko primerov. Kot stabilno, zgledno in hkrati precej donosno podjetje se večkrat omenjajo Terme Olimia, ki jih je do nedavnega vodil zdajšnji minister Počivalšek. Tudi Petanove Terme Čatež se večkrat pohvalijo z uspehi. In kako donosna bi bila slovenska top turistična podjetja, če jih ne bi tako obremenili, se vidi iz bilanc - če izvzamemo učinke izsesavanja.

Dober direktor ni avtomatično tudi dober politik.

V Termah Olimia prihodki dosegajo okoli 17 milijonov evrov na leto, dobiček iz poslovanja (EBIT) je lani dosegel nekaj manj kot 1,4 milijona. Tako prihodki kot dobiček v zadnjih letih stagnirajo. Enako velja za Terme Čatež, prihodkov je bilo lani za nekaj manj kot 29 milijonov evrov, dobička iz poslovanja (EBIT) za nekaj več kot štiri milijone. To pomeni, da je tako imenovana marža EBIT v Termah Olimia znašala nekaj več kot osem odstotkov, v Termah Čatež pa skoraj 14 odstotkov. To so (kljub stagniranju) zelo dobri rezultati. Zdaj največje hrvaško turistično oziroma hotelsko podjetje Valamar, prihodkov ima za približno petkrat več kot Čatež, največji lastnik je avstrijsko naložbeno podjetje Epic, ki je nekoč bilo aktivno tudi v Sloveniji, raste v vseh pogledih. Lani je imelo zelo velik dobiček pred amortizacijo, skoraj vsaka druga kuna prihodka je bila kuna dobička EBITDA. Ker so v zadnjih letih veliko vlagali, je dobička po amortizaciji okoli deset odstotkov, kar je prav tako zavidanja vreden rezultat. Pomemben konkurent Valamarja, rovinjska Maistra, je še bolj donosen. Glavna razlika med paradnima konjema Slovenije in paradnim konjem Hrvaške je, da so sosedi več vlagali, dobički so veliki in zato so velike lahko tudi naložbe in da jim prihodki hitro rastejo. Dobiček Čateža je sicer večji kot Valamarja, to pa predvsem zato, ker so v Termah Čatež zelo varčni.

Da je turizem izjemno dinamična panoga, priča marsikaj: kako se giganta Marriot in Starwood združujeta (po »napadu« kitajskega vlagatelja), kako je legendarni hotel Imperial na Dunaju kupilo podjetje iz Združenih arabskih emiratov (nihče se ni spomnil, da bi kaj črhnil proti temu) in tako naprej, o dinamiki panoge pričajo rastoče številke. Pri nas pa se še vedno gremo tipične slovenske igrice, ki onemogočajo, da bi bil turizem na splošno tako uspešen, kot je denimo v Olimju. Paradoks je, da je Olimje nekoč vodil zdaj v preteklost usmerjeni minister Počivalšek. Njegov primer lepo priča, da je za nekoga, ki je uspešen gospodarstvenik, vse prej kot nujno, da je tudi uspešen politik. Za slovenski turizem bi bilo bolje, če bi Zdravko Počivalšek ostal v Podčetrtku.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.

Preberite tudi:

17.05.2016
IZVOZNIKI
Novice
Kljub obsežnim naložbam rekordni rezultati Term Olimia
FINANCE
Manager
Terme Olimia ob bok avstrijskim termam
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu
PRO
Finance
Podjetno kmetijstvo 2024
Uredništvo Agrobiznisa Tako se dela posel v kmetijstvu (PRO)

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih ustvarjati dodano vrednost. Brezplačno si jo lahko prenesete prek obrazca spodaj.

IZVOZNIKI
Novice
Terme Olimia: »Orhidelio smo zaprli za otroke«
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj Terme Olimia: »Orhidelio smo zaprli za otroke« 7

Florjan Vasle, direktor Term Olimia: »Gostje zelo dobro vedo, kaj hočejo in kaj plačajo, zato smo v Termah Olimia ponudbo segmentirali«

IZVOZNIKI
Novice
(Intervju) Peter Misja, župan Podčetrtka: Občani so nam zemljo za ceste podarili
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj (Intervju) Peter Misja, župan Podčetrtka: Občani so nam zemljo za ceste podarili 2

Prek razpisov EU so v občino župan in trije zaposleni za novo infrastrukturo pripeljali 15 milijonov evrov

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti