Manager
Komentar

Vrelec idej za prihodnost

Pri start-upih ne gre samo za mala podjetja, temveč za vrelec idej za prihodnost, v katerem poleg vlagateljev tveganega kapitala iščejo priložnosti tudi stari giganti različnih industrij. Ne gre pa samo za priložnosti, ampak za nujo - novinci namreč rušijo ustaljene poslovne modele, in kdor ne bo pravi čas sedel na ta vlak, lahko že v bližnji prihodnosti izgubi bitko za trg.

Izpostavljamo

FINANCE
Manager
Pogled v 2024 - gospodarske napovedi na enem mestu
Manager
ManagerRedakcija Finance Managerja Pogled v 2024 - gospodarske napovedi na enem mestu
FINANCE
Manager
TOP 101 na enem mestu
Manager
ManagerBojana Humar TOP 101 na enem mestu

Kdo je prvi med največjimi in najboljšimi, kdo je presenečenje med novinci, kdo je z devetimi zaposlenimi ustvaril 80 milijonov dobička, kdo bo letos vlagal in zaposloval, kdo je skopal največjo luknjo …

02.04.2015 22:00
Čas branja: 2 min

Osrednjo vsebino te izdaje smo posvetili tako imenovanim start-up podjetjem. Zakaj se revija Manager ukvarja s podjetji, ki jih pogosto snujejo zaletavi mladeniči z več intuicije kot poslovnih veščin? Nova podjetja so od nekdaj nastajala, številna ugašala in nekatera rasla ter postajala pomemben steber gospodarstva, a v tem primeru ne gre kar za vsa podjetja, ki začenjajo z ničle. Izraz start-up se je tako v svetu kot pri nas prijel za podjetja, ki iščejo inovativne rešitve in izvirne poti za prodor v poslovni svet in s tem pogosto postavljajo pod vprašaj ustaljene poslovne modele utrjenih podjetij, tudi takih, ki so dolga desetletja vladala na trgih. Nove tehnologije, ki jih spremlja globalizacija, kakršne še ni bilo, so omogočile, da je v tej podrasti gospodarstva prišlo do pravega vrenja, in vročica se v zadnjih letih stopnjuje. Ne govorimo samo o tako imenovanem tehnološkem balonu, torej o bliskovito in do nepojmljivih številk rastočih vrednostih nekaterih tovrstnih mladih podjetij, ki v nekaterih primerih presežejo vrednosti pol stoletja in več starih korporacij (o takih primerih lahko berete na strani 42). To vrenje v marsikaterih primerih pretresa celotno strukturo poslovnega sveta. Poglejmo samo zloglasni Uber, ki je s svojo aplikacijo za sopotništvo nagnal strah v kosti ne le taksistom, ampak tudi avtomobilski industriji. Velika podjetja v svetu se vse bolj zavedajo, da malčkov, ki z osupljivimi idejami motijo njihov mir, ni mogoče odgnati kot nadlež­ne muhe. Treba jih je dobiti na svojo stran, se od njih učiti, jih celo podpreti. Telekomunikacijska podjetja so se na primer najprej borila proti podjetjem, ki ponujajo aplikacije za brezplačna sporočila, zdaj pa z njimi sklepajo partnerstva; prodorni WhatsApp ima partnerstva že s številnimi telekomunikacijskimi velikani. Še več, velike korporacije po svetu so uvidele, da je treba domiselnim mladcem ponuditi roko prej, preden začnejo najedati njihov posel. Kako to delajo v Nemčiji, lahko preberete v članku Kako s pomočjo mladih podjetij ohraniti prožnost: primeri nemških korporacij.

Pri start-upih torej ne gre samo za mala podjetja, temveč za vrelec idej za prihodnost, v katerem poleg vlagateljev tveganega kapitala iščejo priložnosti tudi stari giganti različnih industrij. Ne gre pa samo za priložnosti, ampak za nujo - novinci namreč rušijo ustaljene poslovne modele, in kdor ne bo pravi čas sedel na ta vlak, lahko že v bližnji prihodnosti izgubi bitko za trg. Vrvež mladih podjetij se krepi tudi v Sloveniji. Ne moremo reči, da ostajajo neopažena, v zadnjem času jih poskuša z začetnimi sredstvi podpirati tudi država, med zasebnimi podporniki pa najdemo predvsem take, ki so tudi sami še nedolgo tega začeli kot start-up podjetniki. Večina večjih podjetij pa še dremlje in se vede, kot da bo na svetu še dolgo tako, kot je vedno bilo. A ne bo, in že zdaj ni več. Dobro jutro.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

Novice
ICO je izpodrinil tvegani kapital
NoviceBlaž Abe ICO je izpodrinil tvegani kapital

Lastnikom start-upov se tako ni treba več odpovedati lastniškemu deležu

Zgodbe
6 obetavnih mladih podjetij za 2018
ZgodbeBlažej Kupec 6 obetavnih mladih podjetij za 2018

S pomočjo Iniciative Start:up Slovenija, Poslovnih angelov Slovenije, ABC pospeševalnika in Zavoda mladi podjetnik smo izbrali šest ekip, ki imajo po našem mnenju rešitev, zanimivo za globalne trge, in možnost za hitro rast.

FINANCE
Gašperšič napisal zakon za Uber. Bomo zdaj dobili Uber? Verjetno ne
Finance
Rok Pikon Gašperšič napisal zakon za Uber. Bomo zdaj dobili Uber? Verjetno ne 2

Razloga za to sta dva: predlog zakona prinaša nove zaplete in ministrstvo za infrastrukturo ima zelo malo časa za sprejetje zakona

FINANCE
IKT
(Intervju) Lepo je imeti nove tehnologije, a razliko z njihovo uporabo ustvarimo ljudje
IKT
IKTMiran Varga (Intervju) Lepo je imeti nove tehnologije, a razliko z njihovo uporabo ustvarimo ljudje

Tako pravi José Santos, profesor globalnega menedžmenta na poslovni šoli INSEAD. Z njim smo se pogovarjali o vlogi tehnologije in njenem prodoru v poslovna okolja.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B