Članki

Kako brexit doživljajo Slovenci v Veliki Britaniji

Odzivi Slovencev, ki delujejo na Otoku
25.06.2016 09:15
Čas branja: 2 min

Jan Grobovšek, profesor v Edinburgu: Ljudje so bolj razočarani kot pri referendumu o neodvisnosti

Unknown-7.1416392354.jpg.o.960px.jpg

Jan Grobovšek, profesor na University of Edinburgh: "Vzdušje je precej čudno. Rezultat v Edinburgu je bil 75 odstotkov za obstanek. Navadni ljudje so razočarani, bistveno bolj kot pri referendumu o neodvisnosti. Štirideset odstotkov profesorskega zbora je mednarodnega, tako da večjih napetosti ni, imamo le enega kolega, ki je za brexit, drugi so za bremain. Sledijo pogajanja, škoda bo odvisna od tega, kako se bo Velika Britanija izpogajala, jasno pa je, da škoda bo. Kako naprej. Škotska vlada si je vzela nekaj časa, da preveri, kakšno je vzdušje med ljudmi. V tem času bodo preverili, kaj morajo narediti, da bi vstopili v EU. Verjetno za to potrebuješ samostojno državo. Takojšnje napovedi referenduma ni bilo. Če bo podpora okrog 60-odstotna, pričakujem, da bodo napovedali nov referendum."

Luka Špik: V Britaniji se bo treba navaditi na manj denarja

Slovenski veslaški as Luka Špik, ki živi in dela v Londonu, danes videva zelo veliko razočaranih obrazov. "London je seveda zelo naklonjen opciji za EU, vendrar so se volivci celotne države odločili kot so se odločili, s tem bomo zdaj morali živeti," pravi Špik. V času Jugoslavije je bil še otrok, zato se večine nevšečnosti ob potovanjih niti ne spomni, zdaj pričakuje, da bo te nevšečnosti podoživel. Potni listi, delovna dovoljenja in podobno bo spet potrebno za pot. "Bojim se tudi, da se bo treba navaditi postopno tudi živeti z manj denarja," pravi Špik, ki je med drugim tudi slišal za pobudo, da bi v Londonu naredil referendum o odhodu izhodu iz Združenega kraljestva.

Špik ne skriva, da ga skrbi plaz podobnih teženj v drugih članicah EU. Vendar pa se mu razprava o slovenskem izstopu iz EU ne zdi smiselna, saj bi bil umik iz EU za naše gospodarstvo veliko predrag in poguben, da bi si ga lahko privoščili.

Petra Turk: Splošno razočaranje zaradi izzida referenduma

Petra Turk, dela kot koordinatorka dogodkov, živi v Falkirku zraven Glasgowa: »Škotska se je prebudila v nekoliko drugačno realnost kot preostanek Velike Britanije (VB), saj so vsi škotski volilni okraji oziroma 62 odstotkov škotskih volivcev glasno podprli obstoj VB znotraj EU. Čutiti je splošno razočaranje nad izidom, pogosti so komentarji, da bomo prebivalci prave posledice čutili šele čez nekaj let, in to povečini negativne, zaznati je jezo nekaterih posameznikov nad Angleži, a nič pretiranega. V preostalih delih VB danes debatirajo predvsem o posledicah in časovnici izstopa, na Škotskem pa je veliko več prahu dvignil govor premierke Nicole Sturgeon, v katerem napoveduje veliko verjetnost drugega škotskega referenduma o neodvisnosti in posledično vključitev neodvisne Škotske v EU. Življenje sicer poteka po ustaljenih tirnicah, posebnih vrst na bankah ali bankomatih ni.«

Kako brexit doživlja slovenski start-up podjetnik iz Londona? Jaka Levstek, D. Labs: London nervozno utripa tudi med start-upi

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
FINANCE
Članki
Se evropsko stališče do brexita mehča?
Finance
FinanceAlbina Kenda Se evropsko stališče do brexita mehča? 5

Po poročanju Business Insiderja (BI) evropski parlament pripravlja resolucijo, s katero naj bi EU pozval k več prožnosti; v pisarni evropskega parlamenta pravijo, da ne gre za nič, kar bi bilo v nasprotju s stališči pogajalske skupine EU; medtem Bloomberg poroča o izjavi nemške kanclerke, češ da želja po edinstvenem sporazumu med EU in VB ne pomeni, da želi VB izbrati samo najboljše

FINANCE
Nepremičnine
Nemške nepremičnine čedalje bolj zaželene pri hongkonškem kapitalu
Nepremičnine
NepremičnineVasilij Krivec Nemške nepremičnine čedalje bolj zaželene pri hongkonškem kapitalu

Medtem ko so cene stanovanjskih nepremičnin v Londonu upadle, v drugih delih Anglije pa zrasle, postaja med vlagatelji z vsega sveta čedalje bolj priljubljena Nemčija.

FINANCE
Referendum o drugem tiru bo 13. maja
FINANCE
Miro Cerar je zgodovina, drugi tir ostaja