Manager

Zakaj kitajski predsednik napoveduje bolj umirjeno rast

Izpostavljamo

FINANCE
Manager
Pogled v 2024 - gospodarske napovedi na enem mestu
Manager
ManagerRedakcija Finance Managerja Pogled v 2024 - gospodarske napovedi na enem mestu
FINANCE
Manager
TOP 101 na enem mestu
Manager
ManagerBojana Humar TOP 101 na enem mestu

Kdo je prvi med največjimi in najboljšimi, kdo je presenečenje med novinci, kdo je z devetimi zaposlenimi ustvaril 80 milijonov dobička, kdo bo letos vlagal in zaposloval, kdo je skopal največjo luknjo …

05.01.2017 22:30
Čas branja: 1 min
Zakaj kitajski predsednik napoveduje bolj umirjeno rast
Kitajski predsednik Ši Džinping je napovedal bolj umirjeno gospodarsko rast, kar opazovalci ocenjujejo kot pragmatično potezo zaradi prevelikega bremena dolgov, na katerih je temeljila dozdajšnja rast, in negotovega mednarodnega okolja.

Kitajski predsednik Ši Džinping je ob koncu minulega leta izjavil, da si vlada ne bo za vsako ceno prizadevala doseči srednjeročnega cilja o 6,5-odstotni letni rasti BDP do leta 2020. Po mnenju opazovalcev je to pomemben odmik od sprejete politične usmeritve. Kot pojasnjujejo, politika s tem odgovarja na težave, ki sta jih povzročila pehanje za rastjo in predvsem bojazen, da postaja javni dolg prevelik. Po prvih ocenah je kitajski BDP lani zrasel za 6,7 odstotka, kar je za dve odstotni točki več kot predlanskim.

Predsednik Ši Džinping je o gospodarskih razmerah govoril na srečanju partijskih finančnih in gospodarskih voditeljev. Udeleženci posveta so se strinjali, da kitajsko gospodarstvo lahko ostane stabilno tudi ob nižjih stopnjah rasti, kot so jo predvideli partijski dokumenti, če bo na voljo dovolj zaposlitev. Po mnenju poznavalcev je to odsev strukturnih sprememb, v katerih izvozno gospodarstvo izgublja vlogo gonilne sile gospodarske rasti, prevzemajo pa jo storitve in domača poraba.

Druga težava je kitajski javni dolg, ki je dosegel že 270 odstotkov BDP. Na kitajsko prezadolženost že od lanske pomladi opozarja tudi Mednarodni denarni sklad in njegova izvršna direktorica Christine Lagarde je kitajski vladi priporočila, naj zniža ciljno rast na šest do 6,5 odstotka. Dodaten razlog za zaskrbljenost pa so negotove zunanje okoliščine, zlasti grožnje novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bo zaostril trgovinske odnose s Kitajsko.

»Počasnejša srednjeročna rast bo omogočila lažje prilagajanje in zmanjšala tveganja ter bo tako okrepila dolgoročno gospodarsko zdravje,« je dejal Džu Čibing, glavni analitik pri družbi Boci International v Pekingu.

Ob vseh opisanih skrbeh je kitajsko gospodarstvo minulo leto končalo v dobri kondiciji, saj je indeks nabavnih menedžerjev (PMI) decembra dosegel 51,9 točke, kar je za točko več kot novembra in najvišja mesečna vrednost od januarja 2013. Indeks odseva ocene, da imajo podjetja zadosti naročil, vrednost nad 50 točk pa napoveduje gospodarsko rast.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

FINANCE
Mater vola, Trump!
Finance
Simona Toplak Mater vola, Trump! 37

Ni problem, da Kitajska ne postaja Amerika. Problem je, da Amerika in Evropa prostovoljno postajata Kitajska.

FINANCE
Manager
(intervju) Kitajska in Slovenija sta gospodarsko komplementarni
Manager
ManagerLojze Javornik (intervju) Kitajska in Slovenija sta gospodarsko komplementarni 1

Kako vidi slovensko-kitajske naložbe gospodarski svetovalec na kitajskem veleposlaništvu Yuan Kehua.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

FINANCE
Članki
Pri Kitajski in Rusiji se naučite nov izraz: sharp power
Finance
FinanceSimona Toplak Pri Kitajski in Rusiji se naučite nov izraz: sharp power 4

Z veliko denarja, ki ga prinašajo Kitajci, spomin na pokol na Trgu nebeškega miru bledi. Kitajci mirno plačujejo visokim politikom, da zagovarjajo kitajske ozemeljske, varnostne in gospodarske interese.

FINANCE
Manager
Slovenski BDP se je lani povečal za pet odstotkov
FINANCE
Članki
Kitajci prihajajo: Če Kitajci dajo denar za Gorenje, bo morala Slovenija Kitajski izročiti Tajvance!?
Finance
FinanceSimona Toplak Kitajci prihajajo: Če Kitajci dajo denar za Gorenje, bo morala Slovenija Kitajski izročiti Tajvance!? 5

Kitajska je novi Hanibal. In je pred vrati. Kitajci ne prihajajo z bombami, ampak z denarjem. Za tem denarjem je državna diktatura. Kitajci se zanimajo tudi za Gorenje. Evropski posel ne sme izbirati po nacionalnosti.Denar je denar, zakaj ne kitajski. Evropska politika pa govori o zaščiti. Dobivamo lex Kitajska. ZDA uvajajo carine. Koliko veste o Kitajski? Številke, dejstva, nevarnosti, priložnosti, resnice in zablode – smo zbrali v posebni izdaji o Kitajski.

FINANCE
SODOBNO BANČNIŠTVO: Kako varno bo digitalno plačevanje
PRO
Finance
BREZPLAČNO
Finance prPRO SODOBNO BANČNIŠTVO: Kako varno bo digitalno plačevanje (PRO)

Odgovor boste našli v prilogo Sodobno bančništvo in zavarovalništvo, ki si jo lahko brezplačno prenesete s spleta