Manager

Mercatorjev lastnik Agrokor je vse bolj stisnjen v kot

Izpostavljamo

FINANCE
Manager
Pogled v 2024 - gospodarske napovedi na enem mestu
Manager
ManagerRedakcija Finance Managerja Pogled v 2024 - gospodarske napovedi na enem mestu
FINANCE
Manager
TOP 101 na enem mestu
Manager
ManagerBojana Humar TOP 101 na enem mestu

Kdo je prvi med največjimi in najboljšimi, kdo je presenečenje med novinci, kdo je z devetimi zaposlenimi ustvaril 80 milijonov dobička, kdo bo letos vlagal in zaposloval, kdo je skopal največjo luknjo …

16.03.2017 22:30
Čas branja: 1 min
Mercatorjev lastnik Agrokor je vse bolj stisnjen v kot
Obveznosti hrvaškega Agrokorja v lasti Ivice Todorića po javno dostopnih podatkih znašajo šest milijard evrov, od tega je več kot tri milijarde kratkoročnih.

O finančnih težavah največjega hrvaškega poslovnega imperija Agrokor v lasti Ivice Todorića, katerega del je od leta 2014 tudi največji slovenski trgovec Mercator, mediji poročajo že dva meseca, ta teden pa so novice eskalirale. In sicer po tem, ko je zasebna hrvaška televizija N1 v torek poročala o skrivnem nočnem sestanku hrvaške vlade s prvim človekom Agrokorja Ivico Todorićem v začetku marca ter odločitvi hrvaške vlade, da močno zadolženemu Agrokorju tokrat ne bo priskočila na pomoč. Zaradi pravil EU tega niti ne bi mogla storiti.

Prvi namig o resnih težavah ene največjih srednjeevropskih družb, ki skupaj zaposluje 60 tisoč ljudi, je sredi januarja dala bonitetna hiša Moody's, ko je zaradi slabšega lanskega poslovanja in visoke stopnje zadolženosti bonitetno oceno skupine Agrokor z B2 znižala na B3, torej še globlje v območje visoko špekulativnih naložb, a je pri tem ohranila oceno o stabilnih obetih podjetja. Slab mesec pozneje je Moody's obete s stabilnih spremenil v negativne.

Prava hladna prha pa je prišla po tem, ko je ruski veleposlanik na Hrvaškem Anvar Azimov na tiskovni konferenci ob ruskem dnevu diplomacije v Zagrebu v začetku februarja dejal, da ruski bankirji, ki so v preteklosti večkrat pomagali Agrokorju, temu več ne odobravajo posojil in želijo, da bo Agrokor izpolnil vse svoje obveznosti.

Na ruski banki Sberbank in VTB odpade 1,3 milijarde evrov Agrokorjevih obveznosti. Teh ima družba po javno dostopnih podatkih sicer šest milijard evrov, od tega za več kot tri milijarde evrov kratkoročnih. Maja prihodnje leto mora Agrokor denimo poplačati tudi posojilo v višini 485 milijonov evrov, ki ga je najel za nakup Mercatorja. Agrokorjeve obveznosti do dobaviteljev so konec septembra lani znašale več kot dve milijardi evrov. O Agrokorjevih težavah in možnostih, da se največji hrvaški gospodarski imperij reši pred bankrotom, v pismu iz prestolnice na zadnji strani revije piše tudi Ivana Zobenica iz Zagreba.

 

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
OGLAS
FINANCE
Zelene obveznice, varna izbira za preudarne vlagatelje

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

FINANCE
Zakaj bi za Ramljakom iz Agrokorja ne odkorakale tudi banke?
Finance
Simona Toplak Zakaj bi za Ramljakom iz Agrokorja ne odkorakale tudi banke? 11

Ni nevarnost, da najpomembnejše banke odkorakajo, ker je odšel Ramljak, nevarnost je, da gredo, ker ni plana B, ker se je povečala negotovost; ob povečevanju negotovosti pa upada vrednost tistega, kar je še kaj vredno;

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B