Manager
Komentar

Startupi – niti bogovi niti nepomembni palčki

Izpostavljamo

FINANCE
Manager
Pogled v 2024 - gospodarske napovedi na enem mestu
Manager
ManagerRedakcija Finance Managerja Pogled v 2024 - gospodarske napovedi na enem mestu
FINANCE
Manager
TOP 101 na enem mestu
Manager
ManagerBojana Humar TOP 101 na enem mestu

Kdo je prvi med največjimi in najboljšimi, kdo je presenečenje med novinci, kdo je z devetimi zaposlenimi ustvaril 80 milijonov dobička, kdo bo letos vlagal in zaposloval, kdo je skopal največjo luknjo …

Avtor
avtor
06.03.2020 06:43
Čas branja: 4 min

Ambicija, da bi naredili izbor najobetavnejših startupov, je tlela že nekaj časa, vendar smo vedno trčili ob dilemo, kako mlada podjetja, ki v resnici še nimajo veliko pokazati, sploh ne v bilancah, ki še izpopolnjujejo svoje rešitve, tipajo trge, oblikujejo ekipe, ovrednotiti, ali se na trgu lahko obdržijo na dolgi rok. Torej pretehtati, katera razvijajo izdelek oziroma storitev z globalnim potencialom, ali bodo znala zaslužiti s svojo rešitvijo. Letos smo se odločili, da stremo ta oreh. Špela Mikuš in Vanja Tekavec sta s pomočjo Jureta Ugovška pregledali okoli dva tisoč podjetij, ustanovljenih v zadnjih desetih letih. Hkrati smo se obrnili na poznavalce slovenske startupovske scene – za namige in tudi zato, da zajamemo še tiste s sedežem v tujini, ki jih v slovenskih poslovnih bazah ni – vse z namenom, da naredimo čim bolj izčrpen nabor, da ne bi koga zgrešili, čeprav se zavedamo, da nam je kdo tudi ušel.

V končnem izboru je tako 25 startupov. Prihajajo iz zelo različnih panog, od tradicionalnih, denimo založništva, kjer so Mali junaki pokazali, da se z izvirno idejo tudi s knjigo da solidno zaslužiti, do novodobnih, kjer na primer v Influeeju povezujejo podjetja z vplivneži. In vse vmes. Nekateri niti niso več tako majhni, saj ustvarjajo že več milijonov prihodkov, na primer logistični OriginTrail, razvijalec računalniških iger Triternion ali brata Dolinšek, ki sta v nekaj letih prekosila uveljavljene optike na trgu in postala največja med njimi.

Pri startupih se javno mnenje v grobem deli na dva pola – eni jih poveličujejo kot podjetniške šampione, ki svet obračajo na glavo. Drugi menijo, da so precenjeni, da so zaradi majhnosti za ekonomijo v resnici obstranskega pomena in da jih itak polovica crkne že v prvih petih letih. V obeh pogledih je nekaj resnice. Uber, Airbnb ali Tesla, čeprav imajo velike težave, so že spremenili celotne industrije, in če danes propadejo, so že pustili trajne sledi. Na drugi strani sta na primer WeWork ali Theranos, ki sta se izkazala za popoln polom, a sta, drugi še bolj kot prvi, do zadnjega žela slavospeve in milijarde.

V Sloveniji smo, tako kot drugod, videli oboje. Številni startupi, za katere se je zdelo, da imajo potencial, so propadli – resnici na ljubo za mlado in ranljivo podjetje niti ni treba prav veliko, da ne zmore več naprej, dovolj je že, da se spreta ustanovitelja. Na drugi strani imamo svetovne uspešnice, kot sta razvijalec zabavnih aplikacij Outfit7 in kriptomenjalnica Bitstamp, ki sta svoje ustanovitelje tudi bogato obdarila. Na naši lestvici najbogatejših Slovencev pomenijo kar polovico najpremožnejše deseterice. Ko torej razmišljamo o startupih, je dobro imeti v mislih tako Theranos kot Outfit7.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Moje finance
Razno
(Intervju Marko Štamcar) Od programiranja pri šestih, prodaje podjetja pri 19 letih do ustanovitve Outfit7 in postavitve Računalniškega muzeja v zgodnjih 30 letih
Moje finance
RaznoJure Ugovšek (Intervju Marko Štamcar) Od programiranja pri šestih, prodaje podjetja pri 19 letih do ustanovitve Outfit7 in postavitve Računalniškega muzeja v zgodnjih 30 letih

Programiranje je za možgansko telovadbo v prostem času primernejše od premetavanja številk v sudokuju ali ponavljanja istih besed iz križanke v križanko. In za učenje programiranja ni nikoli prepozno. Rudarji v ZDA so se v zrelih letih priučili veščin za ustvarjanje spletnih strani. Ena izmed značilnosti sveta informatike je tudi, da se (brezplačno) ustvarjanje koristi za druge pogosto vrne v takšni ali drugačni obliki. To nam je v pogovoru povedal o(Marko Štamcar#Marko Štamcar), 34-letnik, ki je po prodaji dvoodstotnega deleža v razvijalcu iger p(Outfit7#Outfit7) že nekaj let finančno preskrbljen, pravi pa, da je njegov uspeh v našem okolju lepo sprejet. Svoje premoženje nalaga konservativno, saj ga astronomski donosi ne zanimajo. Pojasni, kako je bil v prvih letih ustvarjanja v Outfit7 povsem predan skupnemu projektu, na trenutke obseden, po prodaji pa prazen in občasno depresiven. Nato se je lotil postavitve prvega muzeja računalništva v Sloveniji, ki bo po njegovem prepričanju našo družbo opominjal, da pot do današnjih dodelanih pametnih telefonov ni bila samoumevna. Želi si, da bi postal stičišče IT-pameti in talenta.

FINANCE
 Simbioza velikih in malih
Finance
Jure Mikuž Simbioza velikih in malih

Možnost za jing jang odnos med korporacijo in startupom obstaja, ampak le v primeru, ko se vsi zavedajo svojih prednosti in šibkosti

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

FINANCE
Tvegani kapital: evropski startupi so bolj donosni kot ameriški
Finance
Blaž Abe Tvegani kapital: evropski startupi so bolj donosni kot ameriški

Ameriški skladi tveganega kapitala pogledujejo po Evropi, ambiciozne načrte ima tudi EU. Evropski startupi ameriške presegajo po donosnosti in kapitalski učinkovitosti, kaže raziskava.

FINANCE
Podjetnik
V katera podjetja vlaga sklad nekdanjih lastnikov Outfita7, Klike, Zemante in drugih uspešnih IT-strokovnjakov?
Podjetnik
PodjetnikŠpela Mikuš V katera podjetja vlaga sklad nekdanjih lastnikov Outfita7, Klike, Zemante in drugih uspešnih IT-strokovnjakov?

Slovenski startupovci bi v prihodnjih dveh do treh letih vložili še 3,5 milijona evrov

Moje finance
Razno
Donosna naložba v IT, s katero ne morete zgrešiti
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu
PRO
Finance
Podjetno kmetijstvo 2024
Uredništvo Agrobiznisa Tako se dela posel v kmetijstvu (PRO)

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih ustvarjati dodano vrednost. Brezplačno si jo lahko prenesete prek obrazca spodaj.