Travisu Kalanicku prav nič ne pomaga, da je bil tata mata v ponudniku prevozov prek mobilne aplikacije Uber, ki ga je ustanovil leta 2009. Po več letih za krmilom podjetja se je junija moral posloviti s položaja glavnega izvršnega direktorja. Škandalov v zvezi z njim in s kulturo v podjetju, ki je ocenjeno na 70 milijard dolarjev in deluje v več kot 80 državah po svetu, je bilo preprosto preveč. Delničarjem pa je šlo tudi v nos, da podjetje še vedno kleplje globoko izgubo: v drugem četrtletju letos na primer je je bilo za 645 milijonov dolarjev ob 1,75 milijarde dolarjev čistih prihodkov.
Sodu je izbila dno inženirka v Uberju Susan Fowler, ki je februarja razkrila spolno nadlegovanje in s tem sprožila preiskavo, ki jo je vodil kar nekdanji ameriški generalni tožilec Eric Holder. Po tem, ko je Fowlerjeva spregovorila, se je na podjetje usula toča obtožb o nebrzdanem vedenju nadrejenih, spolnem nadlegovanju, ustrahovanju in skrajno problematičnih vrednotah, ki jih je začrtal prav Kalanick in po katerih so denimo nagrajevali uspešne, tudi če so šli »čez trupla«. Eden od prvih vlagateljev v Uber, sklad tveganega kapitala Benchmark, Kalanicka tudi toži, da je prikrival informacije o težavah podjetja.
Vendar se Kalanick očitno ne more sprijazniti z brco in išče rešitve, kako bi obdržal glavno besedo v podjetju, kjer je še vedno del vodstva. Tako jo je nedolgo nazaj zagodel svojemu nasledniku Dari Khosrowshahiju, ko je kot član uprave izkoristil posebno pravico do imenovanja dveh drugih članov in s tem prehitel novo vodstvo Uberja, ki je že pripravilo ukrepe za omejitev njegovega vpliva v družbi.