Manager

Bogataš, ki hoče ostati brez denarja, 1. del

Objavljamo prvi del članka o filantropskem milijarderju Chucku Feeneyu, ki smo ga objavili v najnovejši reviji Manager - najbogatejši Slovenci 2012.

Izpostavljamo

FINANCE
Manager
Lestvica TOP 101: To so najboljši med največjimi in tako meljejo inflacijo
Manager
TOP 101
ManagerJure Ugovšek Lestvica TOP 101: To so najboljši med največjimi in tako meljejo inflacijo 1

Predstavljamo celosten pregled največjih slovenskih skupin in družb ter najboljših med njimi.

FINANCE
Manager
To je lestvica 100 najboljših in največjih slovenskih podjetij
Manager
MANAGER: TOP 101
ManagerJure Ugovšek To je lestvica 100 najboljših in največjih slovenskih podjetij 5

Sestavili smo lestvici največjih slovenskih podjetij in najboljših med njimi.

14.11.2012 11:35
Čas branja: 3 min

Chuck Feeney, ki nikoli ni živel na veliki nogi, namerava svoje milijardno premoženje donirati še v času svojega življenja. To mu gre zelo dobro od rok. S svojo filantropijo je navdihnil številne druge bogataše, med njimi Billa Gatesa in Warrena Buffetta.

Enainosemdesetletni Chuck Feeney je človekoljubni Robin Hood, ki ne jemlje kar vsem bogatašem po vrsti, ampak sebi in denar preusmerja tja, kjer ga po njegovi presoji najbolj potrebujejo. V zadnjih 30 letih je prekrižaril ves svet in iskal priložnosti, da bi razdelil svoje imetje, vredno 7,5 milijarde dolarjev. Zaslužil ga je s prodajo konjaka, parfumov in cigaret v svojem imperiju brezcarinskih trgovin. Njegova človekoljubna ustanova Atlantic Philanthropies je preusmerila 6,2 milijarde dolarjev njegovega denarja v izobraževanje, znanost, zdravstveno varstvo, proučevanje staranja in varstvo državljanskih pravic v ZDA, Avstraliji, Vietnamu, na Bermudih, v Južni Afriki in na Irskem.

[A] 3ccdUntitled-27.1352230007.jpg
Chuck Feeney, ki je obogatel s prostocarinskimi prodajalnami, je večino svojega premoženja že razdelil, preostale 1,3 milijarde namerava v prihodnjih štirih letih.

Želi razdeliti še 1,3 milijarde dolarjev

Malo še živečih je podarilo več in nihče, ki ima tolikšno premoženje kot on, ga doslej v času svojega življenja še ni v celoti podaril. Preostalih 1,3 milijarde dolarjev bo porabljenih do leta 2016, leta 2020 pa naj bi dobrodelno ustanovo zaprli. Medtem ko si drugi bogataši prizadevajo, da bi nakopičili čim več bogastva, se Feeney pospešeno trudi, da bi pred smrtjo bankrotiral.

Kateremu slovenskemu bogatašu ste najbolj podobni?

Ali veste, s katerim bogatašem delite mnenja in s kom imate najmanj skupnih misli?. V zabavnem kvizu ugotovite, ali ste s svojim kandidatom za najbogatejšega Slovenca res idealen par.

SODELUJTE V KVIZU!

Svoj dobrodelni pohod je začel leta 1984, sredi desetletja, za katerega je bilo značilno kopičenje bogastva in neizmerna potrošnja. Svoj 38,75-odstotni lastniški delež družbe Duty Free Shoppers je skrivaj prenesel na ustanovo, ki jo je pozneje poimenoval Atlantic Philanthropies. Trenutno ima na svojem računu le še dva milijona dolarjev.

Feeney veliko denarja podarja za reševanje velikih problemov, na primer za mir na Severnem Irskem, posodabljanje vietnamskega zdravstvenega sistema ali za preobrazbo dolgo zanemarjenega newyorškega Rooseveltovega otoka v tehnološki center. Noče čakati, da bi njegova ustanova podeljevala donacije po njegovi smrti, prav tako noče ustanoviti zapuščinskega sklada, ki bi po njegovi smrti podeljeval vsote za reševanje obrobnih problemov. Njegova dobrodelnost naj bi imela velik učinek.

[A] 0875Untitled-28.1352230045.jpg
Bill Gates in Warren Buffet priznavata, da sta se glede dobrodelnosti navdihovala pri Chucku Feeneyju: Gates in žena Melinda pri ustanavljanju svoje fundacije, Gates in Buffett pa pri organizaciji kampanje Giving Pledge.

Prikrivanje dobrih del

Prvih 15 let opravljanja svojega dobrodelnega poslanstva si je obsedeno prizadeval, da bi ga prikril. Za kaj takega bi drugi bogataši z vsemi piarovskimi triki poskrbeli, da bi prišli na naslovnice časopisov. Številne dobrodelne organizacije niso imele pojma o tem, od kod prihajajo kupi denarja, tiste, ki so vedele, so se morale zavezati k molčečnosti. Enega redkih intervjujev je pred kratkim dal za ameriško revijo Forbes, iz katere povzemamo ta članek.

Z vojaškimi izkušnjami vohal priložnosti

Ne mara, da se njegovo ime pojavlja na spominskih tablah ustanov, ki jih financira. Takšno slavo raje prepusti egocentričnim bogatašem, saj tako od njih dobi več denarja za projekte.

Feeney je odraščal v delavskem mestu Elizabeth v ameriški zvezni državi New Jersey, polnoletnost pa je dočakal v času velike gospodarske krize. Med korejsko vojno je služil pri vojnem letalstvu, potem študiral na visoki šoli za hotelirstvo na univerzi Cornell. Po diplomi leta 1956 se je izpopolnjeval v Franciji in se nato začel preživljati z brezcarinsko prodajo alkoholnih pijač na ladjah ameriške vojne mornarice. Konkurenca je bila ostra, Feeney pa je svoje izkušnje iz vojske uporabljal za zbiranje podatkov o tem, kam bodo ladje plule.

V posel je vključil tudi kolega s Cornella Boba Millerja. Kmalu sta vojakom in turistom začela prodajati avtomobile, parfume in nakit. Pozneje sta v posel pritegnila še strokovnjaka za davke, odvetnika Tonyja Pilara in računovodjo Alana Parkerja, ki naj bi posel pomagala upravljati bolj profesionalno. Do leta 1964 je imelo podjetje v 27 državah zaposlenih 200 ljudi.

avtorica: Anamarija Urbanija; članek je bil objavljen v reviji Manager - najbogatejši Slovenci 2012, november 2012.

Jutri bomo objavili nadaljevanje članka, v katerem boste med drugim izvedeli, kdo so Feeneyevi sledilci in kdaj je ta doživel svoj vzpon.

naslovka-manager-naj.1352210214.jpg
Revija Manager razkriva podrobnosti o najbogatejših Slovencih

V najnovejši številki revije Manager - najbogatejši Slovenci 2011 si lahko ogledate celotno lestvico in preberete zgodbe bogatašev iz prve roke.

Revijo lahko kupite na bolje založenih prodajnih kioskih, ker pa je vsako leto "razgrabljena", vam omogočamo, da čim prej NAROČITE SVOJ IZVOD.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
OGLAS
FINANCE
Manager
Manager Zakaj upravljati trajnostno mobilnost v podjetjih?

Trije največji zaposlovalci v škofjeloški industrijski coni Trata (Knauf Insulation d. o. o., LTH Castings d. o. o. in SIBO G. d. o. o)...

Preberite tudi:

13.11.2012
09.11.2012
08.11.2012
12.11.2012
12.11.2012
15.11.2012
20.11.2012
22.11.2012
27.11.2012
07.11.2012
28.11.2012
29.11.2012
05.12.2012
06.12.2012
10.12.2012
11.12.2012
01.01.1970
FINANCE
Vlagatelj Maks
Koledar skupščin slovenskih borznih družb in objav četrtletnih rezultatov 2024
Vlagatelj Maks
VLAGATELJ MAKS
Vlagatelj MaksVlagatelj Maks Koledar skupščin slovenskih borznih družb in objav četrtletnih rezultatov 2024

Pomembni datumi za vlagatelje na ljubljanski borzi

FINANCE
Živilci
Nasinim vesoljcem Slovenci za zajtrk ponudili ješprenj
Naj živilci
Naj živilciRedakcija Agrobiznisa Nasinim vesoljcem Slovenci za zajtrk ponudili ješprenj

Študenti BIC Ljubljana so kot predstavniki edine evropske šole med finalisti na tekmovanju Nasa Hunch Culinary Challenge skuhali tretji najboljši zajtrk.

FINANCE
Topjob
Trg dela: zaposlovanje se upočasnjuje, izboljšati bo treba produktivnost
Topjob
1. maj
TopjobLana Dakić Trg dela: zaposlovanje se upočasnjuje, izboljšati bo treba produktivnost 3

Ob prazniku dela smo pogledali dejstva in izzive slovenskega trga dela.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

FINANCE
9 tveganj za vašo denarnico: kaj bo s cenami v Sloveniji
Finance
INFLACIJA
Simona Toplak 9 tveganj za vašo denarnico: kaj bo s cenami v Sloveniji 3

Kaj se bo zgodilo, ko bo ECB začela rezati obrestne mere, zakaj se ne bomo znebili visoke inflacije, zakaj za to ne bo kriva ECB, ampak slovenska politika, kaj je s konkurenco in konkurenčnostjo Slovenije in kaj je črn scenarij, ki nas lahko čaka.

FINANCE
Kakšne spremembe nas še čakajo na trgu dela
Finance
Lana Dakić
Lana Dakić Kakšne spremembe nas še čakajo na trgu dela 2

Pomembno je, da je delovnopravna zakonodaja v koraku s spremembami na trgu dela. A kot vidimo pri evidencah delovnega časa, je tudi pomembno, da so zakonodajne spremembe pametne, brez dodatnih birokratskih ovir in oteževanja življenja.

FINANCE
Po uspehu zdravil za hujšanje nastaja nov trg: odvajanje od teh
FINANCE
(Revija Prevozi) Slovenska bitka s kitajskimi zmaji
PRO
Finance
Redakcija Prevozi (Revija Prevozi) Slovenska bitka s kitajskimi zmaji (PRO)

Vabimo vas k brezplačnemu prenosu revije Prevozi.