Manager

Kraljevski domovi bančnikov

Finančnikom, med glavnimi krivci za sedanjo hudo krizo, se ne godi slabo. Medtem ko so številni ostali brez strehe nad glavo, sami živijo v prestižnih vilah na elitnih lokacijah. Marsikateri so jih kupili v času, ko so navadne smrtnike doleteli strogi varčevalni ukrepi.

Izpostavljamo

FINANCE
Manager
Lestvica TOP 101: To so najboljši med največjimi in tako meljejo inflacijo
Manager
TOP 101
ManagerJure Ugovšek Lestvica TOP 101: To so najboljši med največjimi in tako meljejo inflacijo 1

Predstavljamo celosten pregled največjih slovenskih skupin in družb ter najboljših med njimi.

FINANCE
Manager
To je lestvica 100 najboljših in največjih slovenskih podjetij
Manager
MANAGER: TOP 101
ManagerJure Ugovšek To je lestvica 100 najboljših in največjih slovenskih podjetij 5

Sestavili smo lestvici največjih slovenskih podjetij in najboljših med njimi.

20.11.2012 11:46
Čas branja: 4 min

Kateremu slovenskemu bogatašu ste najbolj podobni?

Ali veste, s katerim bogatašem delite mnenja in s kom imate najmanj skupnih misli?. V zabavnem kvizu ugotovite, ali ste s svojim kandidatom za najbogatejšega Slovenca res idealen par.

SODELUJTE V KVIZU!

Številni bogataši z Wall Streeta ne občutijo posledic krize, ki so jo aktivno soustvarjali. Medtem ko je tedanji ameriški predsednik George Bush leta 2008 pritiskal na senat, da odobri 700 milijard davkoplačevalskih dolarjev vreden sveženj pomoči za ameriške banke, vodilni v bankah niso pokazali solidarnosti. Nekaj mesecev po prejetju zadnjega obroka državne pomoči so si številni bančniki, denimo iz Goldman Sachsa, Morgan Stanleyja in JP Morgan Chasa, izplačali več nagrad, kot so njihove banke ustvarile dobička. Tedaj je skoraj pet tisoč ameriških bankirjev prejelo vsak vsaj milijon dolarjev nagrade. V banki Goldman Sachs so denimo za nagrade namenili 4,8 milijarde dolarjev, v Morgan Stanleyju 4,4 milijarde, v JP Morgan Chasu pa kar 8,7 milijarde dolarjev. Medtem ko je marsikateri navaden državljan, ki je pomagal reševati bančni sistem, ostal ne le brez službe, ampak tudi brez strehe nad glavo, se bančniki niso poslovili od svojih pregrešno dragih in luksuznih domovanj. Celo več: številni so jih kupili v času, ko drugi zategujejo pasove.

Lastnik najboljšega razgleda v mestu

Predsednik in glavni izvršni direktor banke Goldman Sachs Lloyd Blankfein je predlani kupil dupleks stanovanje na elitni lokaciji v središču New Yorka z razgledom na Centralni park. Za luksuzno stanovanje v razkošni stari manhattanski zgradbi je odštel 26 milijonov dolarjev, danes naj bi bilo stanovanje po oceni revije Business Insider vredno vsaj 67 milijonov dolarjev. Znano je po svojih številnih slavnih lastnikih, denimo Stingu, Denzelu Washingtonu in ruskem milijarderju Dimitriju Ribolovlevu. Blankfein naj bi ga plačal z gotovino, kar glede na njegove zaslužke ni presenetljivo: lani si je šef Goldman Sachsa izplačal 16 milijonov dolarjev nagrade, kar je sicer občutno manj kot pred krizo; tedaj je v enem letu zaslužil kar 67 milijonov dolarjev. Še višjo nagrado, 19,8 milijona dolarjev, je prejel glavni izvršni direktor banke Wells Fargo John Stumpf. Tudi on živi v luksuznem stanovanju v najprestižnejši zgradbi v San Franciscu. V tem ameriškem mestu ima namreč banka Wells Fargo glavne prostore.

Vrednost njegovega stanovanja ni znana, nazadnje se je eno od stanovanj v tej zgradbi prodajalo za sedem milijonov dolarjev. Ena najbolj iskanih nepremičnin v San Franciscu ima 12 nadstropij in ponuja najlepši razgled v mestu na morje in na znameniti most Golden Gate, pa tudi na nekdanji zapor na otočku Alcatraz.

Graščak v osrčju Manhattna

Nekateri bančniki bolj kot na stanovanja prisegajo na velike graščine, ki prav tako stojijo na najdražjih lokacijah, denimo na newyorškem otočku Manhattan nedaleč stran od finančnega središča WallStreet, kjer je lani kvadratni meter nepremičnine v povprečju stal več kot deset tisoč dolarjev. Phil Falcone, ustanovitelj hedge skladov Harbinger Capital in LightSquared, je lastnik največje zasebne graščine na tej lokaciji. Kupil jo je kriznega leta 2008 in zanjo odštel 49 milijonov dolarjev, njegova žena pa je po pisanju Business Insiderja vsaj še deset milijonov porabila za obnovo in opremljanje. Luksuzna nepremičnina je bila dolga leta v lasti ustanovitelja revije Penthouse Boba Guccioneja. Ta naj bi graščino tudi ekstravagantno opremil, med drugim naj bi bila podprta s številnimi marmornatimi stebri, v katere so italijanski mojstri ročno vklesali Guccionejeve portrete. Bančnik Falcone si je privoščil še nekaj dodatnega udobja: vgradil je notranji bazen, spa in telovadnico, prostor za parno kopel, lastno kemično čistilnico, prostor za tiskovne konference, dve dvigali in kino. Danes naj bi bila nepremičnina vredna okoli 70 milijonov dolarjev.

Varovane sobe za paranoične

Tako Falcone kot ustanovitelj hedge sklada Caxton Associates Bruce Kovner, ki tudi živi v graščini na Manhattnu, sta si v svojih domovanjih zgradila posebno močno varovano sobo za paniko, v kateri naj bi lastniki preživeli tudi napad s kemičnim orožjem. Kovnerja je njegova prestižna graščina na Peti aveniji leta 1999 stala 17,5 milijona dolarjev, vanjo pa je pozneje vložil vsaj še deset milijonov dolarjev. V njej ima med drugim 12 kopalnic, zvočno izolirano sobo za tiskovne konference, dvonadstropno glavno spalnico in velik trezor. Danes njeno vrednost v reviji Business Insiderju cenijo na 45 milijonov dolarjev.

Razkošna pribežališča zunaj velikih mest

Lani najbolje plačani ameriški bankir Jamie Dimon je leto pred uradnim začetkom krize za 17 milijonov dolarjev kupil podeželsko pribežališče v elitni soseski naselja Bedford v pokrajini Westchester, ki leži v zvezni državi New York. Pokrajina Westchester je bila od nekdaj pribežališče bogatašev starega kova (tam je imel svojo graščino tudi Nelson Rockefeller) in velja za sedmo najbogatejšo pokrajino v ZDA. Dimonu svoje prestižne vile in 13 hektarjev pripadajočega zemljišča z njegovimi dohodki ni težko vzdrževati. Lani je namreč kot glavni izvršni direktor banke JP Morgan po podatkih ameriške raziskovalne družbe SNL Financial prejel kar 23 milijonov dolarjev nagrade. Njegova vila sredi gozda je bila zgrajena leta 1930 in ima deset spalnic, po oceni revije Business Insider pa je njena sedanja vrednost enaka kot ob nakupu. V Westchestru ima svoj dom tudi vlagatelj in ustanovitelj hedge sklada ter filantropist George Soros, ki v svoji knjigi opozarja na krizo kapitalizma. Sam živi na posestvu, danes vrednem 22 milijonov dolarjev, ki sestoji iz dveh delov. Leta 2003 je svojo posest združil s sosednjo, ki jo je za 21 milijonov dolarjev kupil od avtorja knjige Jurski park Michaela Crichtona.

Rennert v najdražjem ameriškem domu

Nepremičnina pripada finančniku, vlagatelju in poslovnežu Iri Rennertu, leži pa v mestecu Sagaponack na severovzhodu ZDA. Načrtovana gradnja deset tisoč kvadratnih metrov velike vile, ki si jo je zamislil, je sprva presenetila tudi njegove bogate sosede, ki so sicer vajeni (pre)velikih in nesramno dragih nepremičnin, zato so dolgo časa nasprotovali gradnji. Rennertu je na koncu posest z imenom Fairfield Pond v devetdesetih letih prejšnjega stoletja uspelo zgraditi. Obkrožena je z 250 tisoč kvadratnih metrov zemljišča, ki leži ob plaži Atlantskega oceana. V njej je med drugim 39 kopalnic in 29 spalnic. Pripadajo ji lastno košarkarsko igrišče, dve teniški igrišči, dve igrišči za skvoš in posebni topli vrelec, vreden več kot 150 tisoč dolarjev. Rennert naj bi leta 2007 samo za to posest odštel skoraj 400 tisoč dolarjev nepremičninskega davka. Njeno vrednost so v reviji Business Insider ocenili na 200 milijonov dolarjev, zato velja za najdražje domovanje v Ameriki. Zaradi svoje ogromne površine pa tudi za največje.

avtorica: Kristina Koman; članek je bil objavljen v reviji Manager - najbogatejši Slovenci 2012, november 2012.

naslovka-manager-naj.1352210214.jpg
Revija Manager razkriva podrobnosti o najbogatejših Slovencih

V najnovejši številki revije Manager - najbogatejši Slovenci 2011 si lahko ogledate celotno lestvico in preberete zgodbe bogatašev iz prve roke.

Revijo lahko kupite na bolje založenih prodajnih kioskih, ker pa je vsako leto "razgrabljena", vam omogočamo, da čim prej NAROČITE SVOJ IZVOD.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
OGLAS
FINANCE
Manager
Manager Zakaj upravljati trajnostno mobilnost v podjetjih?

Trije največji zaposlovalci v škofjeloški industrijski coni Trata (Knauf Insulation d. o. o., LTH Castings d. o. o. in SIBO G. d. o. o)...

Preberite tudi:

13.11.2012
09.11.2012
08.11.2012
12.11.2012
12.11.2012
14.11.2012
15.11.2012
22.11.2012
27.11.2012
07.11.2012
28.11.2012
29.11.2012
05.12.2012
06.12.2012
10.12.2012
11.12.2012
01.01.1970
FINANCE
Kakšne spremembe nas še čakajo na trgu dela
Finance
Lana Dakić
Lana Dakić Kakšne spremembe nas še čakajo na trgu dela 2

Pomembno je, da je delovnopravna zakonodaja v koraku s spremembami na trgu dela. A kot vidimo pri evidencah delovnega časa, je tudi pomembno, da so zakonodajne spremembe pametne, brez dodatnih birokratskih ovir in oteževanja življenja.

FINANCE
Po uspehu zdravil za hujšanje nastaja nov trg: odvajanje od teh
FINANCE
TOP Gradbeništvo
Ljudem nočem dajati lažnega upanja
TOP Gradbeništvo
Intervju: Boštjan Šefic
TOP GradbeništvoVasilij Krivec Ljudem nočem dajati lažnega upanja

Dela pri obnovi po poplavah za velika gradbena podjetja ne bodo zelo pomembna, to področje bodo lahko izkoristili mali in srednje veliki gradbinci.

FINANCE
Vlagatelj Maks
(Maks webinar, v živo ob 11. uri) Kaj oblikuje bikovski trg delnic, zlata in kriptovalut
Vlagatelj Maks
DANES V ŽIVO
Vlagatelj MaksVlagatelj Maks (Maks webinar, v živo ob 11. uri) Kaj oblikuje bikovski trg delnic, zlata in kriptovalut

Prisluhnite brezplačnemu pogovoru z vodilnim strokovnjakom Michaelom Howllom, ustanoviteljem CrossBorder Capitala, v živo.

FINANCE
Evrska inflacija aprila ostala pri 2,4 odstotka
Finance
Cene v EU
Špela Mikuš Evrska inflacija aprila ostala pri 2,4 odstotka
FINANCE
Slovenska inflacija aprila upadla na tri odstotke, a še vedno ostaja nad povprečjem evroobmočja
Finance
RAST CEN
Teja Grapulin Slovenska inflacija aprila upadla na tri odstotke, a še vedno ostaja nad povprečjem evroobmočja

Storitvena inflacija še vedno visoka, rahel upad cen hrane in brezalkoholnih pijač

FINANCE
Dražbe
Občina Piran pripravlja dražbo nepremičnin
OGLAS
Dražbe
DražbeFinance PR Občina Piran pripravlja dražbo nepremičnin (OGLAS)

Lepa priložnost za zanimivo in varno naložbo

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B